The DIGITUS DN-10-TRAY-2-B is a high-quality 1U 10-inch rack shelf designed for versatile device storage including routers, mini PCs, and NAS units. Crafted from durable sheet steel, it supports up to 25 kg and features precise dimensions (210 x 200 mm storage area) with perforations for optimal ventilation. Compatible with all DIGITUS 10" enclosures, it includes a full mounting kit for quick installation, making it a top choice for professional and home lab setups.
| ASIN | B08XJXKX4R |
| Are Batteries Included | No |
| Best Sellers Rank | 10,533 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 211 in Ethernet Cables |
| Brand | Digitus |
| Colour | Black |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (1,943) |
| Date First Available | 26 Feb. 2021 |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Item Weight | 440 g |
| Item model number | DN-10-TRAY-2-B |
| Manufacturer | DIGITUS |
| Number of Lithium Metal Cells | 1 |
| Product Dimensions | 20 x 25.4 x 4.4 cm; 440 g |
| Series | DN-10-TRAY-2-B |
R**M
Great 10” tray!
It can be quite tricky to find decent 10” rack components but this was a great surprise and it is great to hold my mac mini. The quality is great and looks great on my homelab rack!
L**E
Amazing high qaulity shelf
B**T
Great!
Well designed and really well built, solid bit of kit.
A**R
Great value for money.
B**D
Robust and with vent holes
10 inch wide shelf suited my rack build just fine. The vent holes are great as I will use for a 8 port switch which tends to get hot. Came with mounting bits - cage nuts, M6 bots and cap washers.
A**X
Does the job and cheap too
Overall I'm satisfied with the Digitus 10 inch rack shelf. Does what it's supposed to.