The Pioneer XDJ-1000MK2 is a cutting-edge DJ controller featuring a 7-inch responsive color touchscreen, high-resolution audio playback up to 48kHz/24bit, and seamless Rekordbox USB compatibility. Designed with a sleek matte finish and weighing only 4.9 kg, it offers professional-grade performance and portability for DJs who demand precision and style.
| ASIN | B01L9WYNRS |
| Best Sellers Rank | 110,390 in Musical Instruments & DJ ( See Top 100 in Musical Instruments & DJ ) 147 in DJ Controller |
| Brand Name | Pioneer DJ |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | USB |
| Connectivity Technology | Rca, USB |
| Connector Type | USB |
| Control Method | App, Touch |
| Control Type | DJ Controller |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (69) |
| Global Trade Identification Number | 00841300100539 |
| Hardware Interface | USB |
| Hardware Platform | PC/Mac |
| Human Interface Input | Buttons, Dial, Keypad, Touch Pad |
| Included Components | USB color-coded ports, billiard module |
| Instrument | Multiple instruments / MIDI-compatible |
| Instrument Key | Any |
| Item Weight | 4.9 kg |
| Keyboard Description | Large 7" Color Touchscreen |