| ASIN | B07YQ7P8SN |
| Best Sellers Rank | #50,306 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #18 in Automotive Tachometers |
| Brand | Dakota Digital |
| Brand Name | Dakota Digital |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 256 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00670219147096 |
| Included Components | Main component only |
| Item Dimensions | 7 x 4 x 3 inches |
| Item Weight | 4 Ounces |
| Item dimensions L x W x H | 7 x 4 x 3 inches |
| Manufacturer | Dakota Digital |
| Material | Metal, Plastic, Stainless Steel |
| Material Type | Metal, Plastic, Stainless Steel |
| Model | SGI-100BT |
| Number of Items | 1 |
| Part Interchange Info | DSL-1E, SGI-5E, SGI-8E |
| Part Number | SGI-100BT |
| UPC | 670219147096 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | Please contact us if you experience any issues within 30 days of receipt. |
F**L
Working out great on my S14 240sx/2JZ-GE/W58.
I initially wasn't going to buy this cause of the price (too expensive for what it is.) but after other failed converters on the market (not much of them) I broke down and bought this. I bought this for my 2JZ swapped 240sx. It works great for using the speedometer and tachometer. What's extra nice is configuring this via bluetooth using my android phone, works great. But they do offer configuration by the unit too if you don't have a bluetooth phone. I especially like the frequency tester to know if you got everything wired up right. Overall I'm impressed by the quality, just not by the price. I would recommend this to others, but there isn't much choices out there, so it's your only choice sadly. As a random note to others if they are doing a 2JZ-GE 240sx (S14) swap too. My wiring is as follows: Ignition+ to an Ignition 12V source. Ground- to a ground spot on the car. Speed/Input to the output on your 3-wire speed sensor on the transmission. Speed/OUT1 to the R/Y from the back of the gauges (either wire it directly to the gauge or to the plug under the engine bay fuse box, and leave the R wire not attached to anything.) Tach/Input to the 2JZ-GE's Igniter's TAC (pin 4) output. Tach/Norm to the L/B wire (TACHO) that is on the F3 connector that normally would be coming from the factory computer. Now for the software side (via the bluetooth software.) Speed Setup: Input Type: Low Pull-Up: On Input/Output: Low/Low Calibration Value: 2.0 Speed Unit: MPH Tach Setup: Fuel Type: Gas Input Cyl Count: 6 Input Type: High Calibration Value: 1.0 Output Cyl Count: 4 Output Voltage: 6-18V