Product description Si eres un apasionado de la informática y la electrónica, te gusta estar a la última en tecnología y no perderte detalle, compra Smart TV LG 24MT49S-PZ HD LED 24\" al mejor precio.Pantalla: HDLED24\"WIFI: síUSB: síHDMI: sí1366 x 768 pxSmart TV: sí3 D: No Legal Disclaimer Technical specifications for LG 24MT49S 24" Smart LED TV SCREEN Series LG Smart Range Screen technology LED Screen size 24" Resolution 1366 x 768 PICTURE QUALITY Motion rate 62 Hz Brightness 200 cd/m² Native contrast ratio 1000:1 Dynamic contrast ratio 5M:1 SMART Smart operating system WebOS 3.5 Smart TV services - Catch up TV: BBC iPlayer, Demand 5, Blinkbox, BBC News, BBC Sport - Streaming: Netflix, Prime, NOW TV, LOVEFiLM - Custom homepage - Social media: YouTube Multimedia functions Screen mirroring with Android CONNECTIVITY WiFi Built-in WiFi Connections - HDMI 1.4 x 2 - SVGA x 1 - Component x 1 - Composite x 1 - USB 2.0 x 1 TUNER TV tuner - DVB-T2 Freeview HD Tuner - DVB-S2 Freesat HD Tuner Electronic programme guide 7-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play AUDIO Speakers 2 Audio power 5 W FEATURES Remote control Yes - standard remote control VESA wall mount dimensions 75 x 75 Table-top stand Yes ENERGY CONSUMPTION Energy efficiency class A On-mode power consumption 40 W Annual power consumption 33 kWh GENERAL Colour Black Stand colour - TV: Black - Stand: Black Material - TV: Plastic - Stand: Plastic Internal menu languages 34 languages Box contents - LG 24MT49S 24" Smart LED TV - Remote control - Power cable Dimensions - Unboxed: 346 x 556 x 54 mm (H x W x D) - Unboxed with stand: 393 x 556 x 144 mm (H x W x D) - Boxed: 402 x 700 x 126 mm (H x W x D) Weight - Unboxed: 3.2 kg - Unboxed with stand: 3.5 kg - Boxed: 4.5 kg Guarantee 2 years
P**R
Good value
This TV was purchased for use in a small room and fits the bill perfectly. Assembly and set-up are straightforward. Picture and sound quality both very good. Excellent value for the price. My only grumble is the electrical plug. This is a chunky integrated plug/powerpack with a continental type 2 pin plug. It requires an adaptor for standard UK sockets - that shouldn't be necessary with a new purchase.
K**D
Has european 2 pin plug!!
I have no idea what the TV is like, but is sold with a european 2 pin plug. Very disappointing for a new TV being sold on a UK site!!
A**R
No good in England
R**N
What use is a euro plug in the UK?
Useless for the UK as it comes with psu with fixed euro 2-pin plug! Don't buy in the UK.
C**S
A four and a three
This is a review of LG 24MT49S-PZ 24" Smart LED TV. This little set has good picture quality. All I had to do was change the aspect ratio from default 16:9 to Original so that I could watch old films in their proper shape instead of seeing them stretched absurdly to fit the screen.Using a high-quality indoor aerial the set pulled in 138 TV stations and 31 radio stations, so its tuner is definitely sensitive!On the downside, some functions (such as switching to TV Guide) can be clunky and slow. And as usual with TVs of this size, the sound won’t do – for me this caused problems.I had hoped to run a pair of powered loudspeakers from the earphone socket (3.5mm jack) as I had done on other TVs but this does not have one. I had to buy a digital audio converter (DAC).No earphone socket then, and only one USB socket whereas I needed at least two, so the connectivity is not wonderful. That’s why I rate this basically four-star TV as a three-star.