Full description not available
N**R
To small and too expensive.
Flavor wise these taste good. Not sweet but pleasant none the less. I would totally keep buying these if they didn’t charge $3 per bar. They are very small and make a great keto snack but they are priced twice as high as they should be for their size. Will not buy again if the price stays where it is.
A**S
Im honestly stuck.
Im stuck between a rock and a hard place. When I first received my bars I was livid and I mean LIVID. They are so tiny and flat. I was already on the fence about them being $15 for just 5 bars, but for them to be soooo tiny too... I contemplated sending them back for a refund. However I gave in and gave them a try. So many people rave about them so why not. To me they taste like an unsweetened chewy granola bar. I do like them. And the little bar actually does make me feel full and give me energy.Bottom line is the bars are good and they do their job. Are they worth $15... honestly yes. Its a high quality bar. But can I afford that often? No. But I will enjoy them when I can.I want to come on here so bad and leave a bad review simple for the price and how small the bar is. But again it’s a quality bar. I would hate for the company to use bad ingredients and fillers just so we can afford it. I look forward to trying other flavors one day.Great things come in small packages.
T**E
Yum!
Love these! I’ve tried both the caramel sea salt and the orange chocolate and the caramel are by far my favorite. They taste just sweet enough to me to be a treat. I have been keto for 1.5 years so sweet to me doesn’t take much. I do use them as a treat or to throw in my bag when traveling. Nuts too often can stall me. I also count total vs net carbs so these at 12 are a bit high to have everyday. That said, these help me stay keto when on the run and are like a candy bar, slightly sweet with a chewy w/pieces of nuts kind of texture. Grab these, skip the chocolate orange flavor.
T**O
Misses the goal at every level, plus misleading
**My review was already posted, but afterwards I came across some of this vendor’s “responses” to the existing reviews. Make of them what you will...I have chosen to NOT reorder this product based on their responses to reviews (...and also because the product is blatantly smaller than what they advertise and does NOT taste anything like salted caramel, but these issues are besides the point for some buyers).**So to start:Seller response to a question (I mean at this point does the question even matter?):“you are soooo amazing - to try and give it a go. You definitely deserve our Jolly Good Aware and if you share your address with Fattbar we will send you a box to say a big thank you ...”(That’s a copy/paste response from this seller, meaning every [sic] exists in the initial quote)..and there’s also this response to a review declaring the product to be over-priced:“HiWe are so sorry that you feel that our price is unreasonable. Because we do not use any polyols or sweeteners of any time and we only use natural inulin and chicory fiber our price will be higher. Stevia and other sweeteners are very cheap and because we want to keep keto clean we cannot use these types of ingredients. Chicory fiber and inulin are pre biotic fibers which actually are great for your gut and your brain health.”Props for the above-average grammar and spelling; but demerits for blaming your inflated retail prices on your costs of ingredients. Seller, please note: you’re not the only company working in this (quality Keto) space. Your competitors can, and are, making their products for a lot less than you seemingly are able to, and with similar attention to quality ingredients. Perhaps you could look into how they’re succeeding and use that info to make profitable adjustments. Bottom line is, you’re not paying any more than other “quality” Keto manufacturers for your raw ingredients/supplies/packaging/labor, so why is it that your overall landed finished products costs are so much higher? I suspect the “market” isn’t to blame (if so, every seller in your space would be suffering the same issues), but rather some issue(s) within your own company is(are) the culprit.This is hard to hear, but it’s the truth: if you can’t lower your prices, you won’t be around very long. You have too many competitors offering equivalent quality products (yes, we hear you that your stuff is quality...problem for you is that MANY other companies also have high-quality stuff at less than $3 per ounce) and a wider selection.And these two responses to the question of why is their price to quantity ratio so high: while the grammar is fine, the messages fall flat...you’re not the only company making “quality Keto” foods, and your apparent issue with sky-high ingredient costs has somehow been overcome by nearly all of your competitors (ie, those offering quality Keto bars at prices better than $3 per OUNCE...which is pretty much everybody else):“HiWe would love to make it cheaper but that would mean using cheaper ingredients and we are stuck on looking at each ingredient for both its nutrition value as well as sustainability. We know that there is a lot of choice out there and there are many cheaper options but we really want to offer something totally pure and delicious without any after taste or compromise on ingredients.”...and...“HIWe are not cheap. That is so true. Every ingredient we use has a purpose and we will not use any type of sweetener or cheap filler for lots of reasons. We think that true keto is worth doing well and that our bodies are worth the investment. We are so sorry that you do not feel this way.”Yep seller, Keto products are not cheap. We know this. And we expect to pay more for them. But YOUR Keto products are some of the most expensive per ounce of the hundreds of products available on Amazon. Why? Why do you apparently spend so much more on your ingredients while other companies buy similar quality ingredients (news flash, you’re not the only one using top notch clean ingredients) at apparent fractions of of the price you’re paying?Want to know whether this product is gluten free? This answer from the seller should explain it all:“HiOur products are Gluten Free but they are made in a small and wondrous factory in deepest Northumberland which does also make products which do contain gluten which is why we need to put that info on the label. I am truely sorry for the confusion.”...so, does this “small and wondrous factory” clean their equipment between the gluten/non-gluten product runs? We have no idea! But it will be “put...on the label” soon enough! Hopefully before your EpiPen expires!
D**H
Small but delicious
They are very small, but the ingredients are calorie dense. I was a little worried about there not being any sweetener at all but I was pleasantly surprised by the taste. The coconut has a natural sweetness to it. I think you might like them especially if you are doing keto, or don't consume a lot of alternative sweeteners. The flavor and texture reminded me of a mounds bar. I bet it would be very good paired with a little dark chocolate.
S**N
Delicious!
5 bars, 5 days, gone. They are so good! If you're keto and counting net carbs, these are a great snack or on-the-go item. If you're counting total carbs, they probably are a bit too high to eat daily, but wow, try to stop yourself from doing so. Yum!
M**.
Great bars!
I'm not a keto person, so I wasn't sure what to expect. They're vegan though, so I was all about trying these. For 5 bars, the price is a little high, but it's probably because there are quality, expensive ingredients in these. They arrived quickly and I ate one as soon as I got them in the house. Told myself I'd just try a piece, but the bar was gone before I knew it. Very delicious! I'm looking forward to trying other flavors.
J**R
Very small (1 ounce) for $3 each
These are fairly good, but they are tiny -- about half the size of other bars I have tried, at the same price, if not more. For example, on a per-ounce basis, these are more than twice as expensive as Buff Bake Fuel Bars (I like the Cinnamon ones). I'd buy these if they were twice as big or half the cost, but for $3/ounce, I don't see a reason to buy these over other options that are just as good.
Trustpilot
3 weeks ago
5 days ago